Kommunalskatt år 2026

Kommunalskatten år 2026 I Sverige är kommunalskatten en grundläggande del av skattesystemet och utgör en betydande del av de offentliga intäkterna. Kommunalskatten är en inkomstbaserad skatt som betalas av alla som är bosatta eller har inkomster i Sverige.

Kommunalskatten används primärt för att finansiera kommunala tjänster och infrastruktur, såsom skolor, sjukvård, äldreomsorg vägar och renhållning. Kommunalskattesatsen varierar mellan Sveriges 290 kommuner och beräknas utifrån den skattskyldiges totala inkomst, vilket gör att den kan skilja sig avsevärt mellan olika delar av landet. Under 2026 varierar kommunalskatten från låga 16.60% till 33.60%. Den kommun i Sverige som har klart högst kommunalskatt 2026 är Gotland men i gengäld har Gotland ingen separat regionsskatt eftersom kommunen är samma som regionen.


Kommunalskatten skiljer

Kommunalskatten, som används för att finansiera kommunernas verksamhet, skiljer från kommun till kommun.

Varierande skattesatser

Användning av skattetabeller Kommunal­skatten skiljer sig åt mellan olika delar av Sverige. Varje kommun har befogenhet att bestämma sin egen skattesats inom vissa ramar som fastställs av staten. Detta innebär att skattesatsen kan vara högre i vissa kommuner medan den är lägre i andra. Skillnaderna kan bero på olika faktorer, såsom kommunens utgifter för välfärdstjänster och infrastruktur.

Beräkning av kommunalskatt

Beräkning av skatt baserad på inkomst Kommunal­skatten beräknas utifrån den skattskyldiges totala inkomst. Det inkluderar löner, kapitalinkomster och andra former av inkomster. Detta innebär att ju mer du tjänar, desto mer betalar du i kommunalskatt. Skatten dras vanligtvis automatiskt från lönen varje månad, men det är viktigt att deklarera alla inkomstkällor korrekt för att undvika felaktiga beräkningar.

Avdrag och skattebefrielser

Avdrag och skattebefrielser Det finns olika möjlig­heter att minska sin kommunalskatt genom olika avdrag och skattebefrielser. Det kan inkludera avdrag för räntor på bolån, reseavdrag och olika bidrag eller ersättningar som inte är skattepliktiga. Dessa avdrag och skattebefrielser kan variera beroende på den enskilda skattskyldiges personliga situation och behov.

Andra skatter och avgifter

Sammanflätning med andra skatter och avgifter Kommunal­skatten är bara en av flera skatter och avgifter som svenska medborgare och bosatta betalar. Förutom kommunalskatten betalar man även statlig inkomstskatt och eventuellt andra skatter och avgifter, såsom fastighetsskatt och moms. Alla dessa skatter och avgifter används för att finansiera olika delar av den svenska välfärden och samhället.

Vad för du för kommunalskatten?

Kommunalskatten är den skatt som alla människor i en kommun får dra fördel av. Kommunalskatten är väsentlig för välfärdssamhället och ofta är kittet mellan människor i en kommun.

De olika samhällsbärande funktioner som kommunalskatten används till är bland annat:

  • Grundskola och förskola
  • Vård och omsorg om äldre och behövande
  • Barnomsorg
  • Gymnasieskola
  • Insatser enligt LSS och LAS
  • Individ- och familjeomsorg
  • Gator, vägar och parker
  • Försörjningsstöd
  • Fritidsverksamhet
  • Kultur
  • Räddningstjänst
  • Vuxenutbildning
  • Särskola
  • Stadsbyggnad

Högst kommunalskatt i Sverige

Nedanstående kommuner i Sverige har den högsta kommunalskatten under 2026.

KommunKommunal­skattRegion­skatt
Gotland33.60%0.00%
Dorotea23.80%11.85%
Vilhelmina23.65%11.85%
Åsele23.60%11.85%
Sorsele23.60%11.85%
Arjeplog23.50%11.34%
Pajala23.40%11.34%
Sollefteå23.39%11.29%
Bräcke23.39%11.70%
Munkedal23.38%11.48%

Lägst kommunalskatt i Sverige

Nedanstående kommuner i Sverige har den lägsta kommunalskatten under 2026.

KommunKommunal­skattRegion­skatt
Österåker16.60%12.33%
Lidingö17.34%12.33%
Solna17.37%12.33%
Täby17.55%12.33%
Nacka17.78%12.33%
Sollentuna18.12%12.33%
Stockholm18.22%12.33%
Danderyd18.25%12.33%
Kävlinge18.41%11.18%
Vellinge18.50%11.18%

Allt intressant om skattetabeller

Här kan du hitta allt viktigt om skattetabeller och olika former eller nivåer på skatter.



Meny - Skattetabeller
Till förstasidan på www.skattetabeller.seHögst upp på sidan om alla skattetabellernaLängst ned på sidan för allt om skattetabeller
KommunRegion2026Nyheter